Głównym celem projektu była integracja wewnątrz- i międzypokoleniowa, mieszkańców i mieszkanek gmin Goworowo oraz Ostrołęka.

Międzypokoleniowy Teatr Forum to projekt realizowany od maja do listopada 2017 r.

Poprzez wspólne działania twórcze wzmocnił tożsamość lokalną mieszkańców oraz zaangażował osoby w różnym wieku do działania na rzecz swojej społeczności.

Międzypokoleniowe grupy stworzyły razem spektakle Teatru Forum oraz Teatru Legislacyjnego.

Dlaczego Teatr Forum?

Teatr Forum to metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji dla życia stworzona przez brazylijskiego praktyka dramy, Augusto Boala. Podstawowym jej elementemi tym, co odróżnia go od teatru w rozumieniu tradycyjnym, jest zezwolenie widowni na wejście na scenę. Podczas spektakli zaprosimy widzo-aktorów do dyskusji na tematy i problemy poruszane w scenach oraz zachęcimy do interwencji i poszukiwania rozwiązań. Teatr Forum daje więc szansę trenowania rozwiązań problemów, które są bliskie odbiorcom spektaklu.

Grupy:

Grupa 14 osób z gminy Goworowo uczestniczyła w dniach 22-25 sierpnia w warsztatach wyjazdowych w Gródku nad Bugiem. Efektem ich pracy jest spektakl Teatru Forum „Kłopoty Magdy”, w którym główna bohaterka – 15-letnia Magda, zmaga się z niesprawiedliwością w szkole ze względu na wiek, ale też pochodzenie.

Seniorki z Rady Seniorów i Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Ostrołęki uczestniczyły w dniach 31 lipca – 5 sierpnia w warsztatach wyjazdowych w Wildze. Powstały dwa spektakle – ‘’CHOROBY SERCA, czyli perypetie Babci Emilki” oraz „Idź na całość”.

Spektakle powstałe w ramach projektu:

„Kłopoty Magdy”

Spektakl Teatru Forum „Kłopoty Magdy” stworzyła międzypokoleniowa grupa z gminy Goworowo podczas warsztatów, które odbyły się w dniach 22-25 sierpnia w Gródku nad Bugiem.

Główna bohaterką jest 15-letnia Magda, która zmaga się z niesprawiedliwością w szkole związaną z wiekiem i pochodzeniem. Doświadcza trudności zarówno w szkole, jak i w domu, gdzie nikt nie rozumie jej pasji do makijażu i kosmetyków.

Spektakl grany był czterokrotnie:

  • 30 września i 22 października (premiera) w Świetlicy w Brzeźnie
  • 28 października w Centrum Społecznym PACA 40, Warszawa
  • 20 listopada w Gimnazjum Publicznym im. Armii Krajowej w Długosiodle

Relacje z premiery można zobaczyć na stronie Tygodnika Ostrołęckiego.

„CHOROBY SERCA, czyli perypetie Babci Emilki”

Spektakl Teatru Forum „CHOROBY SERCA, czyli perypetie Babci Emilki” powstał z udziałem seniorek z gminy Ostrołęka oraz seniorów i seniorek z Mazowieckich Rad Seniorów.

Opowiada historię babci Emilki – seniorki, która spotyka miłość swojego życia, co wpływa na jej relacje rodzinne. Zadaje pytania: Czy seniorzy i seniorki mają prawo do dysponowania własnym czasem? Odpowiedniej opieki medycznej? Czym jest godne życie dla seniorów i seniorek?

Spektakl grany był dwukrotnie:

  • 18 października w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie
  • 8 listopada w Hotelu u Pietrzaków w Zielonce

„Idź na całość”

Spektakl Teatru Legislacyjnego „Idź na całość” powstał z udziałem seniorek z gminy Ostrołęka oraz seniorów i seniorek z Mazowieckich Rad Seniorów.

Głównym tematem są trudności z jakimi mierzą się aktywni seniorzy działający w Radach Seniorów. Główna bohaterka – radna Kwiatek chce działać, pomagać innym w realizacji ich potrzeb, ale natrafia na trudności wynikające z sytuacji, relacji, które zastaje w Radzie Seniorów.

Spektakl grany był dwukrotnie:

  • 6 października w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury
  • 9 listopada w Hotelu u Pietrzaków w Zielonce

Projekt jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017