Celem projektu jest uwrażliwienie młodych ludzi na problemy związane z niewłaściwym gospodarowaniem wody i śmieci przez człowieka, a także uświadomienia faktu, że nasze codzienne, dzisiejsze wybory mają wpływ na to, w jakim świecie będziemy żyć za kilkanaście, kilkadziesiąt lat.

Zdjęcie przedstawiające zestaw stymulatorów wykorzystywanych podczas warsztatów w ramach projektu Przyszłość zaczyna się dziś

To już trzecia edycja projektu! W roku szkolnym 2024/2025, 30 klas II-V ze szkół podstawowych na terenie Warszawy weźmie udział w warsztatach z zakresu edukacji ekologicznej, w których zostanie wykorzystana technika dramowa – stymulatory. Projekt stanowi kontynuację działań rozpoczętych w roku szkolnym 2020/2021 i 2021/2022.

Scenariusze warsztatów powstały w pierwszej edycji projektu. Jego autorkami i autorami są trenerki ze Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA oraz zewnętrzni eksperci i ekspertki w temacie śmieci (dziennikarka, autorka książki “Nie śmieci”, Julia Wizowska) i wody (dr Damian Absalon ze Śląskiego Centrum Wody, dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk).

W projekcie wykorzystujemy technikę dramową – stymulatory. Polega ona na wprowadzeniu uczestników do pewnej historii za pomocą zestawu przedmiotów. Osoby uczestniczące, badając zestaw przedmiotów, próbują odgadnąć historię i nazwać problem w niej przedstawiony.

Jedna z historii (warsztat o wodzie) dzieje w przyszłości i pokazuje skutki nadmiernej eksploatacji naszej planety przez człowieka (skutki odczuwalne w codziennym życiu, jak np. ograniczony dostęp do wody pitnej, wyschnięte zbiorniki wodne, konieczność silnej redukcji spożycia lub reglamentacja). Jest ona pokazana z perspektywy Magdy, 12 letniej dziewczynki, żyjącej w 2050 roku. Natomiast bohaterem warsztatów dot. gospodarowania odpadami jest 10 letni Adam, który przeprowadza się do Warszawy z Vitapuru (fikcyjnego miasta) w którym żyje się zgodnie z zasadami less waste. Po powrocie dzieli się ze swoimi rówieśnikami swoim doświadczeniem i obserwacjami. Uczestnicy warsztatu poznają sposoby na ograniczenie produkcji śmieci oraz recykling odpadów.

Eko-challenge

Każdy warsztat zakończy się wybraniem przez klasę eko challengu, którego się podejmą przez
najbliższe tygodnie/miesiące po zakończeniu warsztatu. Was też do nich zapraszamy!

Materiały do ściągnięcia

Kontakt do koordynatorki projektu

Karolina Sieńkowska

Projekt pn. Przyszłość zaczyna się dziś realizowany jest przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Działania projektowe współfinansowane są ze środków Biura Edukacji m.st. Warszawa.