Ideą projektu jest stworzenie przez młodzież z każdego z krajów partnerskich wydarzenia artystycznego na podstawie wywiadów z seniorami – świadkami drugiej wojny światowej, którzy są otwarci, żeby się podzielić swoimi przeżyciami.

Międzynarodowy projekt Theatre of Remembrance został zapoczątkowany w 2012 roku przez holenderski teatr Theater na de Dam.

Już 23 maja podzielimy się z Wami naszymi wnioskami z projektu. Będziecie mogli/mogły zobaczyć wszystkie trzy spektakle oraz wziąć udział w dyskusji o tym, jak teatr może angażować obywateli w proces zmiany prawa.

Zapytacie: ale czym właściwie jest Teatr Legislacyjny?

Teatr Legislacyjny to jedna z technik Teatru Uciśnionych stworzona przez brazylijskiego reżysera Augusto Boala. To formuła, w której ważną i aktywną rolę odgrywa widownia, tzw. widzo-aktorzy i widzo-aktorki, którzy/-re podczas spektaklu mogą na dwa sposoby wyrazić swoją opinię na temat sytuacji przedstawionej na scenie. Mogą wejść na scenę, przejmując rolę głównej postaci, zbadać dostępne alternatywy zachowań i propozycje rozwiązania problemów, które są tożsame z ich codziennymi trudnościami. Następnie na bazie doświadczenia, którym było oglądanie spektaklu i/ lub zaproponowanie jakiegoś rozwiązania na scenie, widownia bierze udział w dyskusji nad propozycjami rozwiązań prawnych, które na końcu poddawane są pod głosowanie. Więcej o Teatrze Legislacyjnym przeczytasz na naszej stronie internetowej.

Przeczytaj o spektaklach powstałych w ramach projektu:

Zgłoszenia do 19 maja 2023. Liczba miejsc ograniczona.

Projekt „Prawo na scenę! – Rozwój Teatru Legislacyjnego w Małopolsce” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.