Celem projektu było zwiększenie zainteresowania młodzieży kulturą antyczną. Poprzez tworzenie interaktywnego spektaklu chcieliśmy stworzyć pomost między starożytnością a współczesnością, pokazać młodzieży, że w literaturze antycznej mogą szukać odpowiedzi i inspiracji na problemy dotykające współczesny, daleki i bardzo bliski świat.

Z komedii „Sejm kobiet” Arystofanesa zostały wybrane te fragmenty, które pozwoliły postawić pytania o rolę kobiet, wyzwania związane z działaniem demokracji, kwestii zmiany społecznej w obszarze wykluczania mniejszości i zabierania przestrzeni społecznej przez grupy większościowe. Wspólnie z młodzieżą – 10 członkami i członkiniami koła stworzyliśmy przedstawienie, w którym widzowie – pozostali uczniowie mogli w niebanalny, twórczy sposób podyskutować o w/w zagadnieniach.

Spektakl składał się z 3 odsłon, każda odsłona miała 3 wymiary. Pierwszy wymiar był zaczerpnięty bezpośrednio z tekstu Arystofanesa (scena antyczna), drugi wymiar ukazywał w jaki sposób problem ukazany w tekście antycznym jest obecny w czasach współczesnych, trzeci zaś odnosił się bezpośrednio do środowiska w którym działa młodzież.

Spektakl miał interaktywną konwencję, która angażowała widownię. Po obejrzeniu historii widzowie byli pytani przez osobę prowadzącą – jokera – o ich refleksje i pomysły na rozwiązania dla przedstawionych problemów. Pomysły te były następnie testowane przez nich na scenie we wspólnej improwizacji z aktorami, tak by sformułować wnioski nt. możliwości przezwyciężenia społecznych podziałów w codziennym życiu, przełamywania „bańki informacyjnej”, możliwości sprawienia by głos młodzieży był bardziej słyszany.

„Zainspirowani Antykiem...” Pakiet scenariuszy zajęć dramowych skierowanych do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych

Pobierz pakiet scenariuszy zajęć dramowych „Zainspirowani Antykiem…” skierowanych do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

Partner projektu:

Grantodawca:

II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Gdańsk.